Yazı Tahtası Kullanımı ve Bakımı

 

Yazı tahtaları yüzey olarak laminat, manyetik sac ve çelik emaye yüzeyden oluşmaktadır. Her birinin kullanımı ve bakımı farklıdır. Beyaz yazı tahtaları yazı tahtası kalemi ile kullanılmakta olup, yeşil, siyah ve mavi yazı tahtaları tebeşirle kullanılmaktadır.

 

Beyaz yazı tahtalarında kalitesi uygun yazı tahtası kalemi kullanıldığında yüzeyde herhangi bir iz bırakmamaktadır. Zaman içerisinde silginin de kirlenmesi ile yüzeyde boya lekeleri kalabilmektedir. Yazı tahtası yüzeyindeki bu tür lekeler yazı tahtasının ömrünü uzun tutmak adına, hafif nemli bir bezle veya cam silme sıvıları ile silinebilir. Bu temizleme uygulaması hem laminat yazı tahtalarında hem de emaye yazı tahtalarında da kullanılabilir.

 

Tebeşirli yazı tahtalarında ise yüzeye göre temizleme araçları değişiklik göstermektedir. Tebeşir izi silgi ile silmeden sonra emaye yazı tahtalarının yüzeyinde kalmamaktadır ancak laminat yazı tahtalarında iz kalmaktadır.  Laminat tebeşirli yazı tahtalarında (yeşil ve siyah renk) sıvı türü temizleme araçları yazı tahtasının ömrünün kısalmasına yol açabilir. Bundan dolayı nemli bezle veya cam silme sıvıları ile temizleme aralıklarını uzun tutmanız tavsiye edilir. Emaye yazı tahtalarında ise yüzey çelik yapıda olduğundan dolayı sıvı temizleme araçlarını rahatlıkla kullanabilirsiniz.